Festival Hakkında / About

Festivalin ana misyonu Kıbrıs’ta gitar eğitiminin geliştirilip desteklenmesidir. Bu vizyonla ortak bir öğrenme kültürü yaratmak, uluslararası sanatçılar ve eğitmenlerle fikir paylaşımlarında bulunmak ve Kıbrıs’ın kuzeyinde müzikal ve sanatsal bir çevre oluşturmak için hem üniversite öğrencilerine hem de topluma ulaşmak amaçlanmaktadır.

“Yakın Doğu Üniversitesi 1. Uluslararası Gitar Festivali” 24-28 Mayıs 2017 tarihleri arasında YDÜ AKKM, Kütüphane 4. Salon ve Rauf Raif Denktaş KÜKOM’da konserler ve YDÜ Müzik Öğretmenliği Bölümü ve YDÜ Hastanesi amfilerinde masterclass ve seminer etkinlikleri ile gerçekleşecektir. Dünyaca ünlü gitaristlerin konserleri ve her gitaristin 6’şar öğrenci ile gerçekleştireceği masterclassların yanında, Türkiye’nin en önemli konservatuvarlarının gitar eğitmenleri de 2 gün süresince hem tüm üniversitelerden öğrencilerle hem de amatör olarak gitar ile ilgilenen Kıbrıslı gençlerle dersler yapacaklardır. Aynı zamanda Türkiye’den 15 konservatuvar öğrencisinin de masterclasslara ve derslere katılımı ile öğrenciler arasında etkileşimin ortaya çıkması hedeflenmektedir.

Festivalde KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 2 konserde misafir orkestra olarak yer alıp, mayıs ayı konser programında J. Rodrigo’nun ünlü gitar concertosu “Concerto Aranjuez” in Kuzey Kıbrıs’taki ilk seslendirilişini dünyaca ünlü gitarist Aniello Desiderio solistliğinde gerçekleştirecektir.
Festival organizasyonu, Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nın bir etkinliği olarak, bölüm gitar eğitmenleri Dr. Erkan Sülün ve Ünal Dede tarafından yürütülmektedir.