Festival Hakkında / About

Festivalin ana misyonu Kıbrıs’ta gitar eğitiminin geliştirilip desteklenmesidir. Bu vizyonla ortak bir öğrenme kültürü yaratmak, uluslararası sanatçılar ve eğitmenlerle fikir paylaşımlarında bulunmak ve Kıbrıs’ın kuzeyinde müzikal ve sanatsal bir çevre oluşturmak için hem üniversite öğrencilerine hem de topluma ulaşmak amaçlanmaktadır.

“Yakın Doğu Üniversitesi 2. Uluslar arası Gitar Festivali” 5-11 Haziran 2018 tarihleri arasında YDÜ AKKM, Bellapais ve Rauf Raif Denktaş KÜKOM’da konserler ve YDÜ Müzik Öğretmenliği Bölümü ve YDÜ Hastanesi amfilerinde masterclass ve seminer etkinlikleri ile gerçekleşecektir. Dünyaca ünlü gitaristlerin konserleri ve her gitaristin 6’şar öğrenci ile gerçekleştireceği masterclassların yanında, Türkiye’nin en önemli konservatuvarlarının gitar eğitmenleri de 2 gün süresince hem tüm üniversitelerden öğrencilerle hem de amatör olarak gitar ile ilgilenen Kıbrıslı gençlerle dersler yapacaklardır. Aynı zamanda Avrupa ve Türkiye’den 10 konservatuvar öğrencisinin de masterclasslara ve derslere katılımı ile öğrenciler arasında etkileşimin ortaya çıkması hedeflenmektedir.

Festivalde KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası 2 konserde misafir orkestra olarak yer alıp, haziran ayı sezon kapanış konser programında J. Rodrigo’nun ünlü gitar concertosu “Fantasia un para Gentilhomre” nin Kuzey Kıbrıs’taki ilk seslendirilişini dünyaca ünlü gitarist Aniello Desiderio solistliğinde gerçekleştirecektir.
Festival organizasyonu, Yakın Doğu Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı ve Tango Kıbrıs Kültür Sanat Vakfı’nın bir etkinliği olarak, bölüm gitar eğitmenleri Dr. Erkan Sülün, Ünal Dede ve Mustafa Elmas tarafından yürütülmektedir.