Atahan Kaya

Öğretim Görevlisi @ Akdeniz Üniversitesi

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü  Gitarist Atahan Kaya, 1981 yılında Ankara’da doğdu. 1996 yılında Bilkent üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi müzik hazırlık okuluna girip , klasik gitar bölümü sanat dalı lise devresinden mezun oldu. 1999 yılında Almanya’da Hannover Müzik Yüksek Okulu’nun sınavlarını kazanıp gitar bölümünde Prof. Hans-Michael Koch ve Prof. Frank Bungarten ile lisans çalışmalarına devam etti ve 2004 yılında mezun oldu. Aynı yıl Detmold Müzik Yüksek Okulu‘nda Prof. Thomas Kirchoff ve Prof. Dale Kavanagh ile yüksek lisans çalışmalarına başladı, bu okuldan 2006 yılında mezun oldu. 2004-2005 yıllarında Bielefeld Müzik Okulunda gitar eğitmeni olarak da görev yaptı.

2008 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gitar bölümünde Yrd. Doç. Soner Egesel ile Sanatta yeterlik çalışmalarına başladı ve Erdem Sökmen ile çalışmalarına devam etti. 2011 yılında sanatta yeterlik programından mezun oldu.

Iserlohn, Dortmund, Hannover, Minden, Bielefeld, Detmold, Münster ve Heford şehirlerinde birçok solo ve oda müziği konserleri vermiş, Carlo Marchione, Tilmann Hoppstock, Roland Dyens ve Aniello Desiderio gibi gitar virtüözlerinin ustalık sınıflarına katılmıştır. 2011 yılında 5. Türkiye Gitar buluşması kapsamında düzenlenen “Bilkent Gitar Günleri” konserlerinde yer alan sanatçı, Klasik gitar müziğinin yanı sıra jazz, latin, fusion ve etnik müzik alanında da çalışmalarını sürdürmekte ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik bölümünde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

English

Atahan  Kaya was born in 1981 in Ankara. In 1996, he started the preparatory high school  of Bilkent University College of Music and Visual Arts and he continued his studies with Prof. Hans-Michael Koch ve Prof. Frank Bungarten in Hannover Musik Hochschule until he graduated in 2004. The same year, he began his Master’s Degree in Detmolt Musik Hochschule with Prof. Thomas Kirchoff ve Prof. Dale Kavanagh and graduated in 2006. In 2004-2005 he taught guitar at  Bielefeld Music School. Between 2008-2011 he completed his DMA with Soner Egesel and Erdem Sökmen at Mimar Sinan University of Fine Arts.

He played several concerts in Iserlohn, Dortmund, Hannover, Minden, Bielefeld, Detmold, Münster and Heford; he took masterclasses with guitar virtuoses such as Carlo Marchione, Tilmann Hoppstock, Roland Dyens and Aniello Desiderio. In 2011, Mr. Kaya had participated in “5. Bilkent Guitar Days” as solist  and is also interested in performing jazz, latin, fusion and ethnic music in guitar as well as classical guitar repertoire. He teaches guitar at Akdeniz University  Faculty  of Fine Arts, Music Department.