Mehmet Gürgün

@ Dokuz Eylul Universitesi

1963 yılında Bafa’da doğdu. Müzik çalışmalarına sekiz yaşında  babasıyla mandolin çalarak başladı.   11 yaşından itibaren çalışmalarına gitarla devam etti. İlk gitar öğretmeni  Ahmet Kanneci  ile uzun yıllar çalıştı. Gazi Üniversitesi Müzik Bölümünü bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gitar Bölümü’nde çalışmalarını yine Ahmet Kanneci’yle sürdürdü.

1984 yılında İstanbul  Belediye  Konservatuvarı  ve Fenerbahçe Lioness Derneği  tarafından düzenlenen Türkiye’deki ilk gitar yarışmasında birinci mansiyon ödülünü kazandı. 1998’de Volos Gitar Festivali’nde ( Yunanistan ) Costas Cotsiolis ve Ede Roth ile master sınıfında çalıştı. İstanbul ve Ankara’da birçok konser verdi.

1989’da İzmir’e yerleşti. Bir müzik okulu açtı ve birçok öğrenci yetiştirdi. Aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitasi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü  ve Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü’nde uzun yıllar gitar derslerine girdi. TRT’de bir müzik programının danışmanlığını yaptı ve Klasik Gitar’la ilgili birçok program hazırladı.

1998-2000 yılarında Türkiye’de ilk defa Karaburun’da ( İzmir ) Dr. İbrahim Sivrikaya ile birlikte Uluslar arası Gitar Festivali düzenledi. Üç yıl başarıyla süren Karaburun Gitar Festivali’ne Carlo Domeniconi, Ricardo Moyano, Marco Socias, Dale Kavanagh, Nora Buschmann, Elefteria Kotzia, Victor Monge ‘Serranito’, Ezgi Anıl, Bekir Küçükay, Hüsrev İsfendiyaroğlu, Sinan Erşahin gibi sanatçılar büyük katkıda bulundu.

Türk Müziği’nin Dünya’da yaygınlaşması amacı ile Edition Bafa’yı kurdu. 11 kitap bastı. Özellikle Ricardo Moyano’nun,  Kara Toprak (Aşık Veysel) düzenlemesini, bazı sanatçılar albümlerinde çaldılar.

2001 yılında DEÜ Buca Eğitim Fakültesi Müzik Ana Sanat  Dalına, Okutman olarak atandı. Burada Gitar Anadal Bölümünü kurdu. Birçok öğrenci yetiştirdi.

2001 yılında Müjdat Gezen Sanat Vakfı tarafından yılın gitaristi ödülü verildi.

2008 yılında, Çağımızın en önemli gitar bestecilerinden kabul edilen Carlo Domeniconi’ye ithafen, İzmir’de Uluslar arası bir gitar festivalinin Projesini hazırladı ve sanat direktörlüğünü yaptı. Bu Festivale; Carlo Domeniconi, Pavel Steidl, Ricardo Moyano, Marco Socias, Dale Kavanagh, Nora Buschmann, Pınar Baltacıgil, İzmir Devlet Senfoni Orkestra’sı, Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası, Kemal Dinç, Erkan Oğur, İbrahim Yazıcı, Hakan Şensoy, Bekir Küçükay, Mehmet Gürgün, Hüsrev İsfendiyaroğlu, Mehmet Özkanoğlu gibi sanatçılar katılarak destek verdiler.

Türkiye’de yapılan, çeşitli gitar festivallerinde ve yarışmalarında ,gitar öğretmeni, jüri üyesi ve Jüri başkanı olarak görev yaptı. Mehmet Gürgün, halen Dokuz Eylül Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.