Dr. Melih Güzel

Öğretim Görevlisi @ Marmara Üniversitesi

İstanbul’da doğdu. Müzik ve gitar çalışmalarını. M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’ne girerek devam ettirdi. Eğitimi boyunca ülkemize gelen çeşitli gitaristlerin eğitim etkinliklerine katıldı.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, yine aynı üniversitede “Türk Müziği Ezgi ve Dizilerinin Gitara Uygulanabilirliği” başlıklı teziyle yüksek lisan yaptı. (1994)

Ardından da “Gitar Tekniklerinin Ülkemize Özgü Müzikal Kaynaklardan Yola Çıkarak Öğretilmesi ve Geliştirilmesi”  başlıklı doktora tezini vererek (2003) branşında Dr. ünvanını aldı.

“Thames Valley University London College of Music  LLCM resital klasik gitar diplomasını” (2004) aldı.

Yurt içi ve yurt dışında çeşitli sanat ortamları, jazz festivalleri, kültür merkezleri, radyo-tv programları ve konser salonlarında verdiği resitallerde gitar dağarının seçkin eserleri yanında kendi beste ve düzenlemelerini icra etti. Müzikal oyunlarda çaldı; oyun müzikleri yaptı. Çok yönlü müzikal kişiliği klasik müziğin yanı sıra Jazz, rock, blues ve halk müziği performans ortamlarında birçok sanatçıya eşlik etmesini sağladı.

“Sounds of Anatolia” adlı kendi yapıtlarından oluşan albümünü çıkardı.

“İstanbul’u Dinliyorum” ortak projesinde yer aldı.

“Gitarın Asi Çocukları” karma albümünde yer aldı.

“Melih Güzel Project Sounds of İstanbul” Albümünü tamamlamak üzeredir.

Bu yıl üçüncüsü yapılacak olan Marmara Üniversitesi Gitar Günlerini hayata geçirmeye uğraşmakta ve ülkemizde yapılan gitar festivallerinde, buluşmalar da, aktivitelerde dersler vermekte, yarışmalarda jüri üyeliği yapmaktadır.

Bu çalışmaları ile çok sayıda teşekkür belgesi ve ödül almıştır.  Şu sıralar, Marmara Üniversitesi

Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünde eğitim vermekte; yeni kitap ve albüm projeleri üzerinde çalışmaktadır.